VA State Softball All State Teams Announced

HAMPTON, VA - (July 21, 2010) The Virginia High School Coaches Association announced their Softball All State squads for 2010. The VHSCA selects teams representing all three Divisions, A, AA, and AAA. In addition to a first team, second team, and honorable mention selections, a Pitcher of the Year, Player of the Year and Coach of the Year are recognized.

In Division AAA the teams are as follows:


Player of the Year: Heather Sink, Sr, IF, Cosby

Pitcher of the Year: Chelsey Dunham, Sr, P, South County

Coach of the Year: Jackie Davis, Lee Davis


First Team

Chelsey Dunham, Sr, P, South County

Kelly Heinz, So, P, Lee Davis

Anna Cain, Sr, C, Nansemond River

Taylor Hall, Jr, C, Cosby

Kaila Conlon, Jr, IF, Madison

Brittany Clendenny, Sr, IF, Battlefield

Meredith Holmes, Jr, IF, Lee Davis

Bailey Liddle, Jr, IF, Battlefield

Katie McCall, Jr, IF, Princess Anne

Heather Sink, Sr, IF, Cosby

Tori Higginbotham, Sr, OF, Tucker

Sami Magnet, Jr, OF, Ocean Lakes

Ashley Reetz, Sr, OF, Great Bridge

Marcy Bowdren, Sr, DP/FLEX, Robinson


Second Team

Sam Brady,
Jr, P, Madison

Stephanie Clark, Sr, P, Halifax

Amber Phillips, Jr, P, Hickory

Liz Riley, Jr, P, Ocean Lakes

Lacey Wldrop, Jr, P, Thomas Dale

Megan Baltzell, Jr, C, Mountian View

Karli Johnson, Sr, C, Loundoun Valley

Michelle Tilson, Sr, C, Marshall

Christy Hoffler, Sr, IF, Gloucester

Lauren McColgan, Sr, IF, McLean

Sam Moore, So, IF, Patrick Henry

Sydney Puryear, So, IF, Halifax

Brittany Coursi, Jr, OF, First Colonial

Lauren Sutherland, Sr, OF, McLean

Laura Wolff, Sr, OF, Madison

Zannie Crow, Sr, DP/FLEX, West Potomac


Honorable Mention

Miranda Kemp, Jr, P, Battlefield

Miranda Paul, Jr, P, Kellem

Frankie Martinez, Jr, C, Westfield

Alexis Burrell, Jr, IF, Breat Bridge

Aisha Figueroa, Sr, IF, Ocean Lakes

Sabrina Hill, Jr, IF, Mountian View

Jess McNamara, Jr, IF, Westfield

Amanda Meade, Jr, IF, Osborne Park

Lauren Santana, Sr, IF, Marshall

Stephanie Sbardella, Sr, IF, South County

Jesse Straub, Jr, IF, McLean

Logan Tollinson, Jr, IF, Thomas Dale

Haley Ward, Jr, IF, First Colonial

Chelsey Booth, Sr, OF, Frank County

Kali Hyams, Sr, OF, Colonial Forge

Kerchina Johnson, Sr, OF, Woodson

Charyssa Parent, Jr, OF, Lee Davis

Kelsie Scott, Sr, OF, Battlefield

Karly Thompson,
Sr, OF, South County

Hannah Williams,
Sr, Of, Hayfield

Taylor Worley, Jr, OF, Prince George


In Division AA the teams are as follows:


Player of the Year: Anna Blessing, Sr, OF, Broad Run

Pitcher of the Year: Lauren Boitnott, Jr, Northside

Coach of the Year: Lynn Richmond, Northside


First Team

Lauren Boitnott, Jr., P, Northside

Victoria Scott, Sr., P, Monticello

Sha'Tara Cooper, Sr., P, Abington

Maggie Tyler, So, P, Poquoson

Samantha May, Sr., C, Eastern View

Sydnei Lester,
Sr., C , Tazewell

Holly Dominguez, Sr., IF, Briar Woods

Catherine Clavin,
Sr., IF, Poquoson

Lauren Snead, Sr., IF, Bassett

Payton Hill, So., IF, Fort Defiance

Anna Blessing, Sr., OF, Broad Run

Logan Viers, Fr., OF, Abington

Molly Smith, Sr., OF, Spotswood


Second Team

Rachael Walters, So., P, Powhatan

Aysha Richardson, Fr., P, Orange

Cassidy Hensley, Fr., P, Liberty

Courtney Sunderland, Sr., C, Potomac Falls

Liz Sill, Sr., C, Powhatan

Jenna DeSantis, Sr., IF, Bluestone

Macy Jones, So., IF, Briar Woods

Megan Robinson, Jr., IF, Richlands

Brooke Sigrist, Jr., IF, Fort Defiance

Hannah Martin, Sr., IF, Liberty

Regina Artis, Jr., OF, Southampton

Morgan Mays, Jr., OF, Bassett

Stephanie Curry, Sr., OF, Millbrook

Lauren Ellis, Fr., OF, Stuarts Draft


Honorable Mention

Devyn Varner, Jr., P, Bassett

Leah Potts, Jr., P, Blacksburg

Nicole Windham, Jr., C, Poquoson

Amanda Dalton, So., C, Salem

Anna Klumpp,
Sr., IF, Eastern View

Kelsey Waugh, Sr., IF, Powhatan

Kourtney Paige, Jr., IF, Sherando

Erica Davis, Sr., IF, Liberty

Maggie Betz, Jr., IF, Broad Run

Rachel Lee,
So., IF, Brentsville

Kelsey Crotty, So., IF, Hidden Valley

Kylene Culler, Jr., IF, Patrick County

Nikki Thomasson,
Sr., IF, Magna Vista

Cassie Ringstaff,
Sr., IF, Richlands

Kaitlyn Mitchell, Sr., IF, Tazewell

Kelsey Sutherland, Sr., IF, Tazewell

Ansley Crull, Sr., IF, Turner Ashby

Kristen Rose, So., IF, Alleghany

Jessica Mahoney,
Jr., P, William Byrd

Mariah Foltz,
Fr., P, Broadway

Kelly Anderson, Sr., OF, Grafton

Tori Sorrell, Jr., OF, Spotsylvania

Sam Gleason, Sr., OF, Park View

Dani Duff, So., OF, Cave Springs

Lauren Wilson, Sr., OF, Abington

Evan Ferrell, Sr., OF, Richlands

Syndey Lewis, Sr., OF, Amherst

Emma Lambertson, Fr., DP, Blacksburg


In Division A the teams are as follows:


Player of the Year: Javannah Taylor, Buckingham

Pitcher of the Year: Hannah Light, Coeburn

Coach of the Year: Ketina Brooks, Gretna


First Team

Hannah Light, Sr., P, Coeburn

Alex Clark, Sr., P, Rappahanock

J.J. Ford, So., P, Bath County

Morgan Lowe, So, P, Holston

Javannah Taylor, Sr., C, Buckingham

Whittney Davis, So., IF, Nandua

Kasey Anderson, Sr., IF, Chatham

Haley Shotwell, Jr., IF, James River

Kaylla Holdway, Sr., IF, Powell Valley

Fallon Thomas, Sr., IF, Virginia High

Nina Compton, Sr., IF, Gretna

Jalyssa Blagman, Sr., OF, Essex

Amanda Byrd, Jr., OF, Giles

Rachel Mayberry, Jr., OF, Appomattox


Second Team

Libby Morris, Jr., P, Buckingham

Marie Chandler, Sr., P, Powell Valley

Amber Ingram,
Jr., P, Floyd

Catherine Nixon, Sr., C, Coeburn

Shakia Mackey, Sr., C, Nandua

Sharese Jarvis,
Jr., IF, Mathews

Jessie Hall, Jr., IF, Floyd

Brittany McKenney, Sr., IF, Rappahannock

Brittany Wolfe, Sr., IF, Gretna

Lindsay Lawson,
So., IF, Coeburn

Kelsey Weddle, Jr., OF, Patrick Henry

Charity Lawson,
Sr., OF, Rye Cove

Jessica Matthews, Jr., OF, Nandua

Nicole Bowler,
Sr., OF, Gretna


Honorable Mention

Kala Robins, Fr., P, Mathews

Emily Dize, So., P, Nandua

Shere Lamp, Jr., P, Central Lunenburg

Jessica McCormick, Jr., P, Appomattox

Alex Jones, Sr., C, Rappahannock

Laurel Hankins, , C, Bland County

Kelsi Baughan,
Sr., IF, Essex

Deborah Pugh, Jr., IF, Nelson

Heather Mayberry, So., IF, Appomattox

Traci Crigger,
, IF, Grayson County

Autumn Phillips,
, IF, Covington

Haley Brown, Fr., IF, Honaker

Valerie Rapp,
Jr., OF, Windsor

Lindsay Crigler,
Jr., OF, Mathews

Caitlin Ford, Sr., OF, Madison County

Julie Helton, , OF, Glenvar

Kayla Spurlin, , OF, Grayson County

Raechelle Miller, Jr., OF, J.I.Burton

Adrianne Evans, Sr., OF, Virginia Hgh

Cassie Sturgill,
Sr., OF, Powell Valley

April Hamilton,
Sr., OF, J.I.Burton